התחבורה הציבורית באתונה – איך אפשר להתנייד באתונה בדרך הכי קלה?

המדריך המלא להתניידות באתונה – מעודכן ל2024

קודם כל, ברוכים הבאים לאתונה! בין אם אתם עדיין מתכננים את החופשה שלכם, או שכבר הגעתם לבירת יוון העתיקה והאורבנית, כדאי לדעת שהתחבורה הציבורית בעיר היא נוחה וקלה ברגע שמבינים איך היא עובדת- אז מזל שיש לכם אותנו😉

העיר אתונה כמו שאנחנו מכירים בשמה מתייחסת רק לחלק המרכזי שלה – בעיקר השכונות סביב האקרופוליס והאזור ולכן היא קטנה הרבה יותר ממה שחושבים. אנחנו מתייחסים לאתונה כאל מחוז הנקרא "אטיקה" שכולל גם את העיר פיראוס (כן היא עיר בפני עצמה!) ואת האזורים המקיפים את אתונה – העיר המרכזית. השטח המטרופוליטני של מחוז אטיקה הוא 412 קמ"ר, והשטח הכולל שלה הוא קרוב ל3 אלף קמ"ר, כמעט פי 60 מתל אביב

התחבורה הציבורית באתונה מחולקת לחמישה סוגים: מטרו (הרכבת התחתית) ורכבת, טראם (הרכבת החשמלית), אוטובוסים ומוניות. אנחנו נרחיב על כל אחד מסוגי התחבורה הציבורית בנפרד, נדגיש לכם את התחנות שאתם צריכים להכיר ונפרט עליהם וכמובן שנביא לכם גם טיפים של מקומיים– כדי להפוך את ההתניידות שלכם בעיר להרבה יותר מובנת וקלה, גם אם לעולם לא ביקרתם באתונה לפני. 

🌟טיפ של מקומיים- והכי חשוב לפני שתתחילו להשתמש בתחבורה האתונאית

אנחנו לא יכולים להתחיל לפרט לכם על כל סוגי התחבורה לפני שתורידו את האפליקציה הכי שימושית שאולי לחלקכם כבר יש על המכשיר: Moovit-מוביט. האפליקציה לשימוש בתחבורה הציבורית בפיתוח ישראלי עובדת גם באתונה ולמעשה ברוב היעדים בעולם והיא תהיה החברה הכי טובה שלכם בטיול הזה.
כל מה שאתם צריכים לעשות זה לגשת לפינה העליונה במסך ולשנות אזור לאתונה, יוון. נציין כבר כאן שהכרטיסים שתרכשו תקפים לכל סוגי התחבורה הציבורית ולא צריך לקנות כרטיס שונה, קצת כמו הרב-קו הישראלי.
אז עכשיו שהסתדרנו, בואו נתחיל👇

תחבורה ציבורית באתונה – המטרו והרכבת

באתונה ובמחוז אטיקה פועלים שלושה קווי מטרו ורכבת אחת המחברים בין החלקים השונים של העיר, הקו הירוק (M1), הקו האדום (M2) והקו הכחול (M3). 

הקו הירוק (M1) – קו הרכבת באתונה

המסלול המחבר בין נמל פיראוס לקיפיסיה, אחת השכונות היפות במחוז אטיקה שנמצאת בצפון מזרח העיר. זה קו המסילה הראשון שנבנה עוד במאה הקודמת, במטרה לחבר בין העיר אתונה לעיר פיראוס. 

הקו הירוק עובר בין התחנות: פיראוס, נאו פאלירו, מוסחטו, קאלית'אה, טברוס, פטרלונה, טיסאו, מונסטיראקי, אומוניה, ויקטוריה, אגיוס ניקולאוס, קאטו פטיסיה, אגיוס אלפטריוס, אנו פטיסיה, פריסוס, נאה איוניה, אירקליו, איריני, נירטסיוטיסה, מארוסי, קאט, וקיפיסיה.

רלוונטי אליכם בM1: מונסטיראקי- התחנה הכי מרכזית בעיר שסמוכה לרוב המלונות🔗 פיראוס- התחנה הסופית שנמצאת ממש מול הנמל🔗 פטרלונה- שכונה מקומית שמלאה במסעדות שוות🔗 אומוניה- תחנה מרכזית שסמוכה לרוב המלונות ושכונות מגניבות (אקסרכיה וקיפסלי)🔗 איריני- התחנה שהכי קרובה לאצטדיון האולימפי🔗 נירטסיוטיסה- התחנה שהכי קרובה לThe Mall Athens.
🌟טיפ של מקומיים: שימו לב שניתן להחליף בין הרכבת למטרו- בתחנת מונסטיראקי תוכלו להחליף לקו הכחול שלוקח אתכם לשדה ובתחנת אומוניה תוכלו להחליף לקו האדום👇

הקו האדום (M2) – קו המטרו באתונה

המטרו והתחנות בה נבנו מתחת לפני האדמה ותוך כדי החפירות נמצאו שרידים ארכריאולוגיים עתיקים(!) מה שהפך את מרבית התחנות בקו הזה לסוג של מוזיאון. שווה לבקר לפחות בתחנת סינטגמה גם אם אתם לא מתכננים להשתמש במטרו. המסלול מחבר בין תחנת אליניקו, דרום מזרח העיר (אזור החופים של אתונה) לבין מערב העיר. 

הקו האדום עובר בין התחנות: אליניקו, אלימוס, דפני, אגיוס יואניס, נאוס קוסמוס, סיגרו, אקרופולי, סינטגמה, פנפיסטימיו, אומוניה, מטקסוגוריו, לאריסה, אטיקי, סיפוליה, אגיוס אנטוניוס, פריסטרי ואנט'ופולי.

רלוונטי אליכם בM2: סינטגמה- תחנת המטרו הגדולה והמרכזית ביותר באתונה, תמצאו שם גם החלפה לקו הכחול🔗 אקרופולי- התחנה שסמוכה לאקרופוליס ולמוזיאון האקרופוליס, מה שהופך את ההגעה לשם לנוחה במיוחד🔗 סיגרו- התחנה שסמוכה לשדרה שמלאה בסניפי השכרת רכב🔗 לאריסה- התחנה המחברת לרכבת שיוצאת ממחוז אטיקי ונוסעת לכפרים ואזורים מרוחקים יותר. 

הקו הכחול (M3) – קו המטרו באתונה

זה אולי הקו הכי חשוב למטיילים מאחר והוא יוצא משדה התעופה ומגיע עד למרכז העיר. הוא גם הקו המתחדש של יוון מאחר ונוספו אליו תחנות רבות בשנתיים האחרונות, יש בו חשיבות לשמירה על איכות הסביבה ומעבר לאמצעים טכנולוגיים חדישים ויעלים.
המסלול מחבר בין שדה התעופה לבין פיראוס או ניקיה, פרבר מגורים במערב העיר באזור פיראוס תלוי במסלול. 

הקו הכחול עובר בין התחנות: שדה התעופה הבינלאומי של אתונה, קורופי, פאיאנה קנטזה, פאליני, דוקיסיס, הלנדרי, אטיניקי, קטיאקי, פאנורומו, אבלוקיפי, מגרו מוסיקיס, אבנגליסמוס, סינטגמה, מונסטראקי, אלאונאס, קראמיקוס, אגליאו, אגיה מרינה, אגיה ורווארה, קורידלוס, פיראוס, וניקיה. 

רלוונטי אליכם בM3: שדה התעופה כמובן🔗 מונסטיראקי (מרכז אתונה)🔗 סינטגמה🔗 קראמיקוס- סמוכה לשכונת גאזי המפורסמת🔗 פיראוס.

שימו לב לשילוטים בתחנות המטרו ותוודאו שאתם לוקחים את הרכבת הנכונה, ישנם שילוטים רבים שיצביעו לכם לאן ללכת וגם לוח עם מסלול הנסיעה והתחנות לפני הירידה לרציפים. 

שאלות נפוצות לפני הנסיעה:

איפה קונים כרטיסים? תוכלו לרכוש כרטיסים בעמדות האנושיות או במכונות האוטומטיות במתחם התחנות בלבד!
מה סוג הכרטיסים? יש כרטיס החל מ90 דקות ועד 5 ימים. יש גם כרטיסים לשימוש פר מספר הנסיעות שלכם. שימו לב שכרטיס לשדה התעופה נרכש בנפרד משאר הכרטיסים(!)
מתי המטרו והרכבת פועלות? שעות הפעילות של המטרו הן בין 5:30 בבוקר ועד 00:30 בלילה. בסופי שבוע ייתכנו שעות מאוחרות יותר מאלו.
איך מתמצאים בתחנה? תוכלו לראות שילוט מתאים בתחנה: שלטים שנתלים מהתקרה מציינים את התחנה הסופית של המסלול, והמסלול עצמו יימצא סמוך אליהם בשלט ארוך על גבי הקיר. התחנות המודגשות הן תחנות היעד והתחנות שיסומנו באפור הן התחנות שלא יגיעו אליהן במסלול הזה.
איך יודעים מתי לרדת? ברוב הפעמים תשמעו כריזה על התחנה הבאה והנוכחית בתוך הקרון בנוסף לצג דיגיטלי מתחלף. במידה ואלו לא עובדים, בכל כניסה לתחנה יש שלטים גדולים עם שם התחנה.

🌟טיפ (חשוב) של מקומיים: הזהרו מכייסים בייחוד בקרונות עמוסים מאוד. ישנם מספר טקטיקות לגניבה ואחת המפורסמות היא צוענים/ גנבים שמתנהגים כאילו יש תקלה בדלתות הקרון ויחסמו את דרך היציאה, בזמן הזה הם ישחילו ידיים לכיסים או התיקים שלכם. אנחנו ממליצים להישען עם גבכם לקיר הקרון או פשוט לשים את כל מה שחשוב בתיק- ואת התיק לפניכם ולא על הגב. שמרו על העירנות שלכם גם מהמטרו מהשדה שנראית מאוד בטוחה ונעימה, היא יוצרת תחושה של "הכל בסדר" ושמענו מהמטיילים שלנו על גניבות דווקא שם.

תחבורה ציבורית באתונה – אוטובוסים

האוטובוסים באתונה הם גם דרך נוחה להתניידות ברחבי העיר והמחוז אך לא הכי מומלצת. פריסת התחנות רחבה מאוד באתונה וסביבתה, אבל לצערנו הזמנים לא תמיד מדויקים וזה יכול לבאס. בחלק מהתחנות ישנו צג דיגיטלי שיראה את הקווים המגיעים לתחנה וזמני ההתמתנה- אנחנו מחכים שזה יהיה כך בכל התחנות. 

בנוסף לאוטובוסים, אתם תראו גם אוטובוסים חשמליים שיראו לכם קצת מצחיקים והשם שלהם בפי המקומיים לא מוסיף לעניין (טרוליס). הם יותר נוחים מבחינת עיצוב וחווית נסיעה וחשוב לציין שהתדירות שלהם בדרך כלל נמוכה יותר אבל זה לגמרי תלוי גם בשעה והאזור שלכם.
אז בגדול, זו עוד אופציה של התניידות בעיר- לא הכי מומלצת אם אתם ממהרים במיוחד.
🕝 שעות פעילות: קווי האוטובוס באתונה פועלים בין 5:00 בבוקר ועד 00:00 בלילה. בסופי שבוע ייתכנו שעות מאוחרות יותר מאלו.

אוטובוסים אל שדה התעופה- התחבורה הציבורית למרכז אתונה

אחת הדרכים הקלות ביותר להגיע לשדה התעופה של אתונה או למרכזה היא באוטובוס. ישנם ארבעה קווים הפועלים ברחבי העיר: X93, X95, X96, X97. 

X95 – הקו המחבר בין כיכר סינטגמה לשדה התעופה, תוכלו למצוא אותו בקלות ממש על הכיכר עצמה, אופציה נהדרת לכל מי ששוהה באזור. 

X96 – הקו המחבר בין פיראוס לשדה התעופה, ולהפך כמובן. 

🕝 שעות פעילות: קווי האוטובוס לשדה התעופה פועלים 7\24, פרט לחג הפסחא היווני. אורך הנסיעה הוא בין 45 דקות לשעה וחצי בשעות העומס. 
💰כמה זה עולה? מחיר הכרטיס לקווי שדה התעופה הוא 6 יורו. 

תחבורה ציבורית באתונה -טראם

הטראם, הרכבת החשמלית של אתונה התחילה לפעול בערב האולימפיאדה שהתארחה באתונה בשנת 2004 אבל הבניה שלה נמשכה מאות שנים לפני כן. כיום היא מחברת בין העיר לבין האזור הדרומי של אתונה, ששם תמצאו את חופי הים של העיר. שימו לב שהטראם לא מגיעה לאזור ווליאגמיני ועוצרת כרבע שעה נסיעה משם (ברכב). 

ישנם שתי קווים שתוכלו לקחת: 

T6 –  בין סינטגמה לבין וולה (פרבר בדרום אתונה), הקו המקשר בין מרכז העיר לחלקה הדרומי. 
T7 – בין אגיה טריניטי לבין אזור האצטדיון האולימפי, העובר לאורך אזור החוף.

האתונאים בוחרים ברכבת החשמלית בעיקר בעונות הקיץ החמות כדי לבקר בחופים הסמוכים, בבתי קפה באתונה ובמועדוני החוף הרבים. 
🌟טיפ של מקומיים: מומלץ לקחת את הטראם לסיבוב חופים ספונטני! מעט מאוד מהדרך עוברת באזורי העיר ובשכונות יותר מיוחדת מבחינה אדריכלית (כמו נאוס קוסמוס ופליאו פלירו) ומשם תגיעו לנסיעה ארוכה שמשקיפה ממש על כל רצועת החוף.

מוניות– נסיעות מהירות ברחבי אתונה

כמו בכל מקום, המוניות הן כמובן הדרך הקלה, הפשוטה והנוחה ביותר להתניידות בעיר. באתונה לא תוכלו לפספס את המוניות הצהובות בכל פינה, במיוחד במרכז העיר, מה שמקל מאוד על העניין. ישנם אפליקציות שמועילות, תחנות מוניות ברחובות בספוטים מוכרזים וגם נהגי מונית שייתכן ותתאהבו בהם מהשדה ותשמרו את המספר שלהם לכל צורך שלכם במהלך החופשה.
ההמלצה שלנו היא להעזר בעיקר באפליקציות השונות, הן עובדות מצוין והנהגים מחוייבים להפעיל מונה או להתאים את עצמם למחיר שמצוין מראש באפליקציה. שימו לב שהשימוש באפליקציה מצריך גישה לאינטרנט, ניתן לשלם במזומן או באשראי תלוי במה שתגדירו באפליקציה עצמה טרם הזמנת הנסיעה. אין לנהגים מכונות לחיוב אשראי במוניות באתונה. 
🚖 אפליקציות מומלצות: אובר (Uber), ביט (BEAT) מקומית, פרי נאו (Free Now) מקומית.
🌛תעריף לילה: החל מחצות. לא מייקר משמעותית את הנסיעה ויורגש רק בנסיעות של יותר מרבע שעה.
✈️ מוניות משדה התעופה: מחוץ לשדה יש ממש צי של מוניות והם מאוד מסודרים בנוגע לכך. יש תעריפים קבועים, לכן אל תתנו לאף נהג לתת לכם מחיר אחר. מחיר הנסיעה משדה התעופה למרכז העיר בשעות היום (עד 12 בלילה) הוא 40 עד 45 יורו, החל מ- 12 בלילה ועד 5 לפנות בוקר, מחיר הנסיעה הוא בערך 55 יורו. 

🌟טיפ של מקומיים: לקחתם מונית בספונטניות ברחוב? אל תתביישו לבקש מונה. לצערנו כמו בכל מקום בעולם גם ביוון יש נהגי מונית עוקצניים.
🌟טיפ נוסף: אם אין לכם חיית מחמד, מזוודות מרובות, ילד מתחת לגיל 6, אם אתם לא יותר מארבעה אנשים- אין סיבה שתזמינו מונית מראש להגעה או חזרה לשדה התעופה. וכן, גם בשדה אפשר להזמין מונית באפליקציה.

כרטיסים ומחירים לתחבורה הציבורית באתונה

כפי שגילינו לכם קודם לכן, מחירי הכרטיסים בתחבורה הציבורית באתונה הם קבועים לכל סוגי התחבורה הציבורית, פרט למוניות ולתחנת שדה התעופה שאליה צריך לקנות כרטיס בנפרד במחיר שונה (6 יורו באוטובוס, 10 יורו במטרו). 
באפשרותכם לרכוש כרטיסים לזמנים שונים בהתאם לצורך שלכם.

סוגי הכרטיסים

לפי זמנים (מומלץ): 5 ימים/ 24 שעות/ 90 דקות
לפי מספר תיקופי נסיעות: 2 נסיעות/ 5 נסיעות/ 11 נסיעות

כל הכרטיסים תקפים לכל סוגי התחבורה הציבורית (הרכבת החשמלית, מטרו, רכבת, טרוליס, ואוטובוסים) וניתן להשתמש בהם לכל הנסיעות בעיר אתונה, פרט לשדה התעופה. כמובן שלרכבת שיוצאת ממחוז אטיקי יש כרטיסים שונים אותם רוכשים בתחנה עצמה.
🌟טיפ של מקומיים: למגיעים לטווח ארוך לעיר, ניתן לרכוש כרטיס נסיעות חופשי חודשי אישי (כמו רב קו) בתחנות המטרו השונות- הכי קרוב למטיילים שלנו ומומלץ זה בתחנת סינטגמה המרכזית.

איפה קונים כרטיסים? 

את הכרטיסים ניתן לרכוש במכונות האוטומטיות בתחנות המטרו (מאוד קל, יש אפשרות לבחור באנגלית), בחלק מהקיוסקים בעיקר במרכז העיר, ולפעמים בתחנות הגדולות (כמו סינטגמה) יש גם קופה מאויישת. 
במכונות האוטומטיות ניתן לשלם במזומן (גם מטבעות וגם שטרות) ובאשראי. 

שימו לב! אין אפשרות לקנות כרטיסים אצל הנהג. 

הכרטיס נכנס לתוקף מרגע התיקוף שלו במכונה ולא מרגע הקנייה, ולכן עד שלא תעבירו אותו בשער המעבר לרציף הוא לא פעיל. 

🌟טיפ אחרון: אין הרבה פקחים שמסתובבים בתחבורה עצמה אלא בעיקר בתחנות המטרו והרכבת- וחשוב לא לנצל זאת לרעה. תעלו לתחבורה הציבורית רק עם כרטיס, במקרה של פקח הקנס הוא פי 40 ממחיר הכרטיס שזה ביזבוז כסף שיבאס לכם את הטיול וגם חוויה לא נעימה בפני עצמה, אנחנו ממליצים להמנע ופשוט לרכוש כרטיס.

צוות יאסאס יוון מאחל לכם נסיעה בטוחה ונעימה🩵

אם אהבתם שתפו אל תתביישו😎
שלח הודעה
מעוניינים להזמין סיור באתונה? שלחו הודעה נשמח לעזור לכם