התחבורה הציבורית באתונה – איך אפשר להתנייד באתונה ולהשתמש רק בתחב'צ?

מדריך המלא להתניידות באתונה – מעודכן 2024

קודם כל, ברוכים הבאים לאתונה! בין אם אתם עדיין מתכננים את החופשה שלכם, או שכבר הגעתם לבירת יוון העתיקה אך האורבנית, כדאי לדעת שהתחבורה הציבורית בעיר היא נוחה וקלה וכלל לא מאיימת כמו בחלק מהמדינות האירופאיות – אז אין סיבה לחשוש! 

בואו נדבר קצת על דמוגרפיה, לא הרבה יודעים, אבל גודלה של אתונה הוא בסך הכל 39 קמ"ר – לעומת תל אביב ששטחה 52 קמ"ר! אז איך זה יכול להיות? 

העיר אתונה כמו שאנחנו מכירים בשמה מתייחסת רק לחלק המרכזי שלה – בעיקר השכונות סביב האקרופוליס והאזור ולכן היא קטנה הרבה יותר ממה שחושבים. אנחנו מתייחסים לאתונה כאל מחוז הנקרא "אטיקה" שכולל גם את העיר פיראוס (כן היא עיר בפני עצמה!) ואת האזורים המקיפים את אתונה – העיר המרכזית. השטח המטרופוליטני של מחוז אטיקה הוא 412 קמ"ר, והשטח הכולל שלה הוא קרוב ל-3000 קמ"ר, כמעט פי 60 מתל אביב! 

התחבורה הציבורית באתונה מחולקת לארבעה סוגים: מטרו (הרכבת התחתית), טראם (הרכבת החשמלית), אוטובוסים ומוניות. 

אנחנו נרחיב על כל אחד מסוגי התחבורה הציבורית בנפרד, כדי להפוך את ההתניידות שלכם בעיר להרבה יותר מובנת וקלה, גם אם לעולם לא ביקרתם באתונה לפני. 

תחבורה ציבורית באתונה – המטרו

באתונה ובמחוז אטיקה פועלים שלושה קווי מטרו המחברים בין החלקים השונים של העיר, הקו הירוק (M1), הקו האדום (M2) והקו הכחול (M3). 

הקו הירוק (M1) – קו המטרו באתונה

המסלול המחבר בין נמל פיראוס לקיפיסיה, אחת השכונות היפות במחוז אטיקה שנמצאת בצפון מזרח העיר. 

זהו היה קו המטרו הראשון שנבנה עוד במאה הקודמת, במטרה לחבר בין העיר אתונה לעיר פיראוס. 

הקו הירוק עובר בין התחנות: פיראוס, נאו פאלירו, מוסחטו, קאלית'אה, טברוס, פטראלונה, טיסאו, מונסטיראקי, אומוניה, ויקטוריה, אגיוס ניקולאוס, קאטו פטיסיה, אגיוס אלפטריוס, אנו פטיסיה, פריסוס, נאה לוניה, אירקליו, לריני, נירטסיוטיסה, מארוסי, קאט וקיפיסיה.

התחנה המודגשת (מונסטיראקי) היא מרכז העיר אתונה וזו התחנה שממנה רוב המטיילים לוקחים או יורדים מהמטרו. הנסיעה מפיראוס למונסטיראקי היא 15-20 דקות, כך שזה קלי קלות. 

הקו האדום (M2) – קו המטרו באתונה

המסלול המחבר בין בין תחנת אליניקו, דרום מזרח העיר (אזור החופים של אתונה) לבין מערב העיר. 

הקו האדום עובר בין התחנות: אליניקו, אלימוס, דפני, אגיוס יואניס, נאוס קוסמוס, סינגרו, אקרופולי, סינטגמה, פנפיסטימיו, אומוניה, מטקסוגוריו, לאריסיס, אטיקי, סיפוליה, אגיוס אנטוניוס, פריסטרי ואנט'ופולי.

תחנת האקרופולי היא הקרובה ביותר לאקרופוליס ולמוזיאון האקרופוליס, מה שהופך את ההגעה לשם לנוחה במיוחד. 

תחנת סינטגמה היא תחנת המטרו הגדולה והמרכזית ביותר באתונה ונמצאת ממש בכיכר סינטגמה עצמה. 

הקו הכחול (M3) – קו המטרו באתונה

הקו הכחול הוא החדש ביותר, והיחיד שבשנתיים האחרונות נוספו לו תחנות נוספות. 

המסלול מחבר בין שדה התעופה לבין ניקיה, פרבר במערב העיר באזור פיראוס

הקו הכחול עובר בין התחנות: שדה התעופה של אתונה, קורופי, פאיאנה קנטזה, פאליני, דוקיסיס, הלנדרי, אטיניקי, קטיאקי, פאנורומו, אבלוקיפי, מגרו מוסיקיס, אבנגליסמוס, סינטגמה, מונסטראקי אלאונאס, קראמיקוס, אגליאו, אגיה מרינה, אגיה ורווארה, קורידלוס וניקיה. 

הקו הכחול עובר דרך תחנת מונסטיראקי (מרכז אתונה), כך שהמגיעים לעיר משדה התעופה יכולים להסתדר בתחבורה הציבורית בקלות ולא חובה בכלל לקחת מונית. 

מחיר הכרטיס לשדה התעופה הוא שונה ממחיר כרטיס רגיל, ומחירו 10 יורו. 

שימו לב לשילוטים בתחנות המטרו ותוודאו שאתם לוקחים את הרכבת הנכונה, ישנם שילוטים רבים שיצביעו לכם לאן ללכת וגם לוח עם מסלול הנסיעה והתחנות לפני הירידה לרציפים. 

שעות הפעילות של המטרו הן בין 5:30 בבוקר ועד 00:30 בלילה. 

תחבורה ציבורית באתונה – אוטובוסים

האוטובוסים באתונה הם גם דרך נוחה להתניידות ברחבי העיר והמחוז, עם כי זו לא הדרך המומלצת. פריסת התחנות היא אמנם רחבה מאוד ברחבי אתונה, אך כמעט לעולם אי אפשר לדעת מתי האוטובוס יגיע ולעולם לא ניתן להסתמך על הזמנים בגוגל מפות. בחלק מהתחנות ישנו צג דיגיטלי שיראה את הקווים המגיעים לתחנה וזמני ההתמתנה, אבל זה עדיין לא כך בכל התחנות. 

אם בכל זאת אתם רוצים להיעזר באוטובוסים, כדאי להוריד לפני את האפליקציה המקומית OASA, שהיא החברה המפעילה את קווי האוטובוס. היא לא הכי נוחה ובהתחלה לוקח קצת זמן להסתדר איתה, אבל היא המדוייקת ביותר וחבל שתחכו ארבעים דקות בתחנה ללא סיבה. 

שעות הפעילות של קווי האוטובוס באתונה הן בין 5:00 בבוקר ועד 00:00 בלילה. 

פרט לאוטובוסים הרגילים תמצאו בעיר גם את הקרוניות החשמליות הפועלות על אותו עיקרון, וגם הן כמו האוטובוסים לא כל כך מדייקות בזמנים, ולכן רצוי להימנע במיוחד אם אתם ממהרים. 

תחבורה ציבורית באתונה – אוטובוסים אל שדה התעופה

אחת הדרכים הקלות ביותר להגיע לשדה התעופה של אתונה היא באוטובוס. ישנם ארבעה קווים הפועלים ברחבי העיר: X93, X95, X96, X97. 

קו X95 – הקו המחבר בין כיכר סינטגמה לשדה התעופה, תוכלו למצוא אותו בקלות ממש על הכיכר עצמה, אופציה נהדרת לכל מי שלן באזור. 

קו X96 – הקו המחבר בין פיראוס לשדה התעופה, ולהפך כמובן. 

קווי האוטובוס לשדה התעופה פועלים 7\24, פרט לחג הפסחא היווני. אורך הנסיעה הוא בין 45 דקות לשעה וחצי בשעות העומס. 

מחיר הכרטיס לקווי שדה התעופה הוא 6 יורו. 

תחבורה ציבורית באתונה -טראם

הטראם, הרכבת החשמלית של אתונה התחילה לפעול בערב האולימפיאדה שהתארחה באתונה בשנת 2004, ומחברת בין מרכז העיר לבין האזור הדרומי של אתונה, ששם תמצאו את חופי הים של העיר. 

ישנם שלושה קווים שתוכלו לקחת: 

קו 1 – בין סינטגמה לבין האצטדיון האולימפי (SEF). 

קו 2 –  בין סינטגמה לבין ווולה (פרבר בדרום אתונה), הקו המקשר בין מרכז העיר לחלקה הדרומי. 

קו 3 – בין ווולה לבין האצטדיון האולימפי, העובר לאורך אזור החוף.

בקיץ, אתונאים רבים בוחרים ברכבת החשמלית כדי לבקר בחופים הסמוכים, בבתי קפה באתונה ובמועדוני החוף הרבים. 

תחבורה ציבורית באתונה- מוניות 

כמו בכל מקום כמעט בעולם, המוניות הן כמובן הדרך הקלה, הפשוטה והנוחה ביותר להתניידות בעיר. באתונה לא תוכלו לפספס את המוניות הצהובות בכל פינה, במיוחד במרכז העיר, מה שמקל מאוד על העניין. אבל, כמו בכל עיר אחרת בעולם, חלק מנהגי המוניות מנסים לעקוץ תיירים שלא יודעים מה טווח מחירים הנסיעה ואיך הדברים עובדים בעיר. 

אז ככה, כמה טיפים ודברים שחשוב לדעת לגבי המוניות בעיר: 

  • דרך הבטוחה ביותר עם מוניות בעיר היא דרך אפליקציית "BEAT", זאת האפליקציה המקומית ודרכה תוכלו להזמין מונית מכל מקום לכל מקום. האפליקציה תזהה את המיקום הנוכחי שלכם ולכם רק נשאר להכניס את התחנה שאליה אתם רוצים להגיע! האפליקציה כבר תחשב לכם את מחיר הנסיעה, כך שאף נהג לא יוכל להתעסק איתכם. 

שימו לב שהשימוש באפליקציה מצריך גישה לאינטרנט, ניתן לשלם במזומן או באשראי מראש דרך האפליקציה. 

  • ישנו תעריף לילה החל מהשעה 12 בלילה, ולכן מחיר הנסיעה הוא שונה. 
  • אל תתביישו לבקש מונה! אל תסמכו על המחיר שהנהג ייתן לכם ואם זה לא נהג קבוע או מישהו שאתם מכירים, כדאי לא לקחת סיכון. 
  • למוניות משדה התעופה יש תעריפים קבועים, לכן אל תתנו לאף נהג לתת לכם מחיר אחר. מחיר הנסיעה משדה התעופה למרכז העיר בשעות היום (עד 12 בלילה) הוא 38 יורו, החל מ- 12 בלילה ועד 5 לפנות בוקר, מחיר הנסיעה הוא 55 יורו. 

כרטיסים ומחירים לתחבורה הציבורית באתונה

מחירי הכרטיסים בתחבורה הציבורית באתונה הם קבועים לכל סוגי התחבורה הציבורית, פרט למוניות ולתחנת שדה התעופה שאליה צריך לקנות כרטיס בנפרד במחיר שונה (6 יורו באוטובוס, 10 יורו במטרו). 

באפשרותכם לרכוש כרטיסים לזמנים שונים בהתאם לצורך שלכם.

סוגי הכרטיסים

90 דקות – 1.40 יורו (אפשר להשתמש בו כמה שרוצים במהלך 90 הדקות האלו, בכל סוגי התחבורה הציבורית). 

שתי נסיעות (כרטיס הלוך חזור) – 2.30 יורו 

24 שעות – 4.10 יורו 

5 ימים – 8.20 יורו 

כל הכרטיסים תקפים לכל סוגי התחבורה הציבורית (הרכבת החשמלית, מטרו ואוטובוסים) וניתן להשתמש בהם לכל הנסיעות בעיר אתונה, פרט לשדה התעופה. 

למגיעים לטווח ארוך לעיר, ניתן לרכוש כרטיס נסיעות חופשי חודשי אישי (כמו רב קו) בתחנת המטרו של סינטגמה, בעלות של 30 יורו. 

איפה קונים כרטיסים? 

את הכרטיסים ניתן לרכוש במכונות האוטומטיות בתחנות המטרו (מאוד קל, יש אפשרות לבחור באנגלית), בחלק מהקיוסקים בעיקר במרכז העיר, ולפעמים בתחנות הגדולות (כמו סינטגמה) יש גם קופה מאויישת. 

במכונות האוטומטיות ניתן לשלם במזומן (גם מטבעות וגם שטרות, עד 20 יורו) ובאשראי. 

שימו לב! אין אפשרות לקנות כרטיסים אצל הנהג. 

הכרטיס נכנס לתוקף מרגע התיקוף שלו במכונה ולא מרגע הקנייה, ולכן עד שלא תעבירו אותו בשער המעבר לרציף הוא לא פעיל. 

אמון הוא חלק בלתי נפרד של הממשלה בעם היווני, וחשוב לא לנצל זאת לרעה. תעלו לתחבורה הציבורית רק עם כרטיס, במקרה של פקח הקנס הוא פי 60 ממחיר הכרטיס שזה גם בזבוז כסף משווע וגם מצב לא נעים בכלל, חסכו לעצמכם את עוגמת הנפש ואי הנעימות מבעוד מועד. 

אם אהבתם שתפו אל תתביישו😎

סלמיס למטיילים

סלאמינה ליעד אטרקטיבי במיוחד לטיול יום או אפילו ללילה או שניים אם הגעתם לשהות ארוכה בעיר. אם אתם רוצים לדעת עוד, תמשיכו לקרוא!

קרא עוד »
שלח הודעה
מעוניינים להזמין סיור באתונה? שלחו הודעה נשמח לעזור לכם