גרפיטי באתונה

המדריך השלם לאמנות רחוב באתונה

אתונה אמנם מלאה באתרים היסטוריים ושרידים מתקופת יוון העתיקה, אבל היא גם עיר אורבנית וצבעונית במיוחד שמלאה אמנות רחוב מהממת ופוטוגנית. כמעט בכל פינה בעיר תוכלו למצוא יצירות מתנוססות על הקירות, חלקן צוירו על ידי אמנים מקומיים מוכרים והן חלק בלתי נפרד מהתרבות העשירה של העיר. אם אתם רוצים לדעת עוד על תרבות הגרפיטי באתונה – תמשיכו לקרוא.

ההיסטוריה של הגרפיטי באתונה

הגרפיטי הוא כל כתובת אותיות וסמלים הנעשית מתוך כוונה להביע רצון כלשהו, עמדה, דעה או ביטוי עצמי.
מקור המילה הוא בשפה היוונית, במילה "גרפאין" (γραφειν), שפירושה "לכתוב".
גרפיטי החל להתנוסס על קירות מבנים ברחובות אתונה כמו במקומות רבים אחרים בעולם כדי להביע מחאה חברתית או פוליטית. גרפיטי הוא ונדליזם שלא משתמע לשתי פנים, אך המצב באתונה של היום הוא לא כך. בתחילת שנות האלפיים הגיעו ליוון פליטים רבים שראו בה כשער הכניסה לאירופה. מספר האנשים מהמעמד הסוציו-אקונומי הנמוך גדל משמעותית, הפגנות רבות נערכו ברחובות ו"על הדרך" אנשים ריססו את דעותיהם והוציאו את תסכוליהם בכתמי צבע. גרפיטי בשם חופש הביטוי באתונה הופיע בכל מקום לאחר שיא המשבר הכלכלי החמור שהיה בשנת 2008. הרשויות החלו במתן חסויות ומימון גרפיטי מוזמן על ידי אמנים מקומיים במטרה לצמצם את שטחי הגרפיטי, לצמצם את התופעה של ריסוס בכל מקום ואולי אף לנסות ולהפוך את הגרפיטי למוקדי עניין תרבותיים.
זה באמת מה שקרה, ואחרי הרשויות התערבו ואמנות הרחוב נכנסה תחת פיקוח השכונות החלו למשוך אליה אוכלוסיה צעירה שהפיחה רוח חיים חדשה ומרעננת בשכונות הקשות, והיום הן המבוקשות ביותר באתונה.

איפה כדאי לטייל? – שכונות גרפיטי מומלצות באתונה

אז באמת אפשר לראות ציורי קיר וגרפיטי בכל מקום ובכל שכונה באתונה, גם באזורים המקומיים יותר, אבל ברשימה שלנו תמצאו את השכונות שבהן אומנות הרחוב באמת תופסת חלק משמעותי מהאופי והאווירה השכונתית. תצטיידו באאוטפיט מגניב ומצלמה – כי מדובר במקומות הכי פוטוגנים בעיר.

שכונת פסירי

שכונת פסירי היא כל מה שאפשר לצפות לו באתונה המודרנית. רחובות מלאים באומנות רחוב צבעוניות, חנויות מטריפות, ברים מגניבים ואווירה נינוחה וצעירה שאי אפשר למצוא בכל מקום בעיר. פסירי לא תמיד הייתה מה שהיא היום, עד שנות התשעים המוקדמות, השכונה לא החזיקה במוניטין המוצלח ביותר אחרי שפעלו בה קבוצות פשע מאורגן, בתי בושת ויריבות בין תושבי השכונה לשכונות הסמוכות.
אחרי שהשכונה הייתה נטושה כמעט לחלוטין בשנות ה-80, החליטו לחדש את השכונה (העירייה החליטה להפוך את הגרפיטי ל"מאורגן" ושילמה לאומנים שיבואו לקשט את השכונה) ומאז היא אחת השכונות הכי מגניבות ופופולריות באתונה.
אפשר לקרוא לה גם האבא והאמא של תרבות הגרפיטי האתונאית, ובסיבובים שלכם בשכונה תוכלו להתרשם מיצירות יפיפיות ורחובות שלמים באמנות שמקשטת את הקירות. הגרפיטי הוא חלק בלתי נפרד מהאווירה וההווי של השכונה, משכונת מהגרים היא הפכה לאחת השכונות היקרות במרכז אתונה – הרבה בזכות אמנות הרחוב הרבה שמשכה המון צעירים לאזור.

שכונת אקסרכיה

אקסרכיה היא שכונה אתונאית שבעבר משכה אליה בעיקר שמאלנים ואנרכיסטים, עניים ואנשי רוח, המשבר הכלכלי של יוון פגע בה קשות. למרות המצב הקשה שהייתה נמצאת בו, הסולידריות והתרבות העשירה שלה חיברו בין אנשים וזה שינה לחלוטין את האווירה של השכונה. אורח החיים האלטרנטיבי שלה הפך אותה לאחד האזורים היותר מסבירי פנים באתונה, שבה גם המהגרים לבלות ולהרגיש בטוחים יותר מאשר ברוב האזורים האחרים. עבור אלפי צעירים יוונים, אקסארכיה הפכה למרחב להתנגדות עירונית. כאן הם מתכנסים כדי לדבר על פוליטיקה ולהוציא מחאות לאור. בגלל ההיסטוריה הבעייתית של השכונה, עד היום היא ידועה בעיקר כשכונת האנרכיסטים ואזור שרבים חוששים להגיע אליו. אנחנו כאן כדי להגיד לכם שאין ממה לחשוש, אקסארכיה היא אחת השכונות הצבעוניות, המסתוריות והתוססות ביותר של אתונה. התרבות העירונית מוצגת באמצעות סוגים רבים של אומנויות, בעוד שהברור והמרשים ביותר כאמור לעיל הוא הגרפיטי המקשט את רחובות השכונה. אמנות הרחוב של אקסארכיה ידועה למעשה בקידום עצמאות וערכים, כמו חופש הביטוי, מודעות חברתית ותרבות ההתנגדות.

שכונת מטקסורגיו

ישנן הרבה דעות על שכונת מטקסורגיו, ולא מדובר באחד האזורים המתוירים ביותר במרכז אתונה. ריבוי המהגרים שהשתכנו שם בשנים האחרונות הפכו את התדמית שלה ללא כל כך מוצלחת, אבל ממש לא בצדק, כי מדובר באחד האזורים המגניבים והבטוחים יותר בעיר. מטקסורגיו התחילה כרובע תעשייתי בתחילת המאה ה -19, ואפילו את שמה היא קיבלה בזכות מפעלי המשי שמילאו את האזור (מטקסה – משי). היא ננטשה והוזנחה במשך כמה שנים ארוכות לאחר סגירת המפעלים, אבל עם פיתוח השכונה והבנייה החדשה היא אוכלסה מחדש בעיקר על ידי צעירי העיר והפכה לאחת השכונות האמנותיות באתונה.
מטקסורגיו היא שכונה מלאה באנרגיה יצירתית ושווה בהחלט ביקור בעיקר אם אתם אוהבים אומנות רחוב.
בעוד שפיתוח שכונות אחרות באתונה – כמו פסרי וגאזי – נבע מחוקים חדשים המעודדים הקמת מועדוני לילה ומסעדות, השינוי של שכונת מטקסורגיו הגיע בעקבות מאמציהם הקשים של אמנים בודדים רבים, בעלי ברים וארגוני תרבות, שלקחו על עצמם להפוך את השכונה למוקד תרבותי ואומנותי.
אי אפשר להזכיר את האזור בלי לדבר על האווירה המקסימה של המקום שמרגיש ממש כמו כפר קטן באמצע העיר, מומלץ בחום לקפוץ לכיכר אבדי לקפה בין הטיולים או פשוט ללכת לאורך סמטאות המדרחוב המרוצפות וולספוג את האווירה המיוחדת שלא סביר שתמצאו במקום אחר באתונה.

רוצים לדעת עוד על גרפיטי באתונה?

אנחנו מזמינים אתכם להתצטרף אלינו לסיור גרפיטי שלנו – טיול בשכונות הכי ציוריות באתונה, בהם תוכלו לראות וללמוד על תרבות אומנות הרחוב האתונאית הרבה יותר מקרוב!
כדי להירשם לסיורים אתם מוזמנים לפנות אלינו דרך האתר!
מחכים לראות אתכם איתנו!

אם אהבתם שתפו אל תתביישו😎

סלמיס למטיילים

סלאמינה ליעד אטרקטיבי במיוחד לטיול יום או אפילו ללילה או שניים אם הגעתם לשהות ארוכה בעיר. אם אתם רוצים לדעת עוד, תמשיכו לקרוא!

קרא עוד »
שלח הודעה
מעוניינים להזמין סיור באתונה? שלחו הודעה נשמח לעזור לכם