הפלאקה באתונה

הפלאקה נקודת חובה למבקרים באתונה

השכונה האתונאית המפורסמת ביותר – הפלאקה היא חד משמעית אחת האטרקציות המובילות למבקרים. רחובותיה הציוריים, ציוני הדרך ההיסטוריים והחנויות התוססות הופכים אותה לשכונה שחייב לראות כשמגיעים לאתונה. רק תכינו את עצמכם מראש להמולה!

הפלאקה – השכונה של האלים באתונה

שכונת הפלאקה הממוקמת למרגלותיו של האקרופוליס היא השכונה העתיקה ביותר באתונה, ודווקא השם שניתן לה – פלאקה, הוא לא שמה המקורי. בעבר שמה של שכונת הפלאקה היה "שכונת האלים" בשל הקרבה שלה לאקרופוליס. שם השכונה התחלף רק לאחר מלחמת העצמאות היוונית, והפך נפוץ בשנים הראשונות לשלטונו של המלך אוטו. מקור השם "פלאקה" לא ידוע אך ישנן כמה תיאוריות אפשריות. יש הסבורים שמקור השם הגיע מהשפה הארוונית, ונקרא "פליאק אתנה", כלומר "אתונה העתיקה". אחרים טוענים ששמה של הפלאקה הגיע מלוח שיש גדול שנמצא פעם ליד הכנסייה הקטנה של אגיוס גיאורגיוס מאלכסנדריה, שעמדה במורדות המזרחיים של האקרופוליס, ליד רחוב תפיסוס.
שכונת הפלאקה נמצאת על המדרון הצפון מזרחי של האקרופוליס, בין סינטגמה לכיכר מונסטיראקי. רחוב אדריאנו (הצפוני והדרום) הוא הרחוב הגדול והמרכזי ביותר בפלאקה ומחלק אותו לשני אזורים: המפלס העליון, – אנו פלאקה – ממוקם ממש מתחת לאקרופוליס והמפלס התחתון – קאטו פלאקה – הממוקם בין סינטגמה למונסטיראקי.

ההיסטוריה של שכונת הפלאקה באתונה

שכונת הפלאקה פותחה ונבנתה בעיקר סביב חורבות האגורה העתיקה של אתונה באזור שאוכלס ברציפות מאז העת העתיקה. במהלך שנות השלטון העות'מאני, שכונת הפלאקה הייתה ידועה בשם "הרובע הטורקי של אתונה", ומקום מושבה של המושל הטורקי. במהלך מלחמת העצמאות היוונית, שכונת הפלאקה כמו שאר אתונה, ננטשה זמנית על ידי תושביה בגלל הקרבות הקשים שהתחוללו בשנת 1826 והאזור אוכלס מחדש במהלך השנים הראשונות לשלטונו של המלך אוטו. לפלאקה הייתה קהילה ארוונית נרחבת עד סוף המאה ה -19, מה שגרם לחלק להתייחס אליה כרובע הארווני של אתונה.
בשנת 1884 פרצה שריפה שגבתה חלק גדול מהשכונה, אך זאת נתנה לאפשרות לארכיאולוגים לבצע חפירות באזור באתרים היסטוריים כמו השוק הרומי ובספרייה של אדריאנוס. החפירות נערכות ברציפות מאז המאה ה -19.
לא הרבה יודעים, אבל במאה העשרים הפלאקה הייתה רובע של מועדוני לילה, אבל רובם נסגרו כאשר הממשלה הוציאה מחוץ לחוק השמעת מוזיקה רועשת בשכונה בשנות השבעים בניסיון להיפטר מהבלתי רצויים.

הפלאקה באתונה המודרנית

בפלאקה מבקרים מאות אלפי תיירים בכל ימות השנה והיא כפופה לתקנות ייעוד ושימור, כשכונה היחידה באתונה בה נמצאים כל השירותים (מים, חשמל, טלוויזיה בכבלים, טלפון, אינטרנט וביוב) מתחת לאדמה במנהרה נגישה, בהתאמה אישית.
כיום שכונת פלאקה היא בעיקר אזור של מסעדות, חנויות תכשיטים, חנויות מזכרות לתיירים ובתי קפה. למרות שהפלאקה כיום ממוסחרת למדי, היא עדיין יפיפיה וללא ספק השכונה הכי נחמדה במרכז אתונה.
בשכונת הפלאקה, תוכלו למצוא המון אתרי עתיקות היסטוריים ואת ריכוז המוזיאונים הכי גדול באתונה! בין המוזיאונים תמצאו שם מוזיאונים כמו: מוזיאון האקרופוליס, המוזיאון היהודי של יוון, המוזיאון לאמנות יוונית עממית ועוד.

אז מה לא כדאי לפספס בפלאקה של אתונה

מוזיאון כלי הנגינה העממיים היווניים – המוזיאון שהוקם בשנת 1991 ופועל בחסות משרד התרבות היווני, מבוסס על אוסףו של המוזיקולוג פייבוס אנוגיאנאקיס, שתרם למוזיאון את אוספו למוזיאון. המוזיאון כולל שלוש קומות וכולל ארבע יחידות נושאיות של כלי נגינה: כלי הקשה, אקורדופון, איירופון ואידיופון. המוזיאון שואף לאסוף, לשמר ולהציג כלי נגינה עממיים, כמו גם לקדם את המחקר והלימוד של נושאים כאלה.
כתובת: Diogenous 1, Athina 105 56

האגורה הרומית – האגורה הרומית נבנתה לכבודו של הקיסר הרומאי יוליוס קיסר והוא ממוקם בצד הצפוני של האקרופוליס, ממזרח לאגורה האתונאית העתיקה. זה היה המרכז המסחרי הראשון של אתונה, המורכב מפטיו פתוח גדול מוקף עמודים. בצד המזרחי של השוק היו מספר רב של חנויות, ואילו בצד המערבי הייתה מזרקה. לאורך הדורות, האגורה הרומית, ממש כמו רוב האנדרטאות באתונה, השתנתה בתוספות על ידי התרבויות והדתות הדומיננטיות (ביזנטית, עות'מאנית וכו').
כתובת: Polignotou 3, Athina 105 55

אחוזת בנזילוס – אם, כמו רוב האנשים, אתם מדמיינים את אתונה כעיר של טיילות ומקדשים עמודים, אחוזת בניזלוס תפתיע אתכם. הבית העתיק ביותר באתונה שונה לחלוטין מהאדריכלות הקלאסית שאנחנו מכירים מיוון העתיקה והיא מזכירה יותר את סגנון הבנייה שהיה מקובל במקומות הרריים. בית המגורים ששוחזר להפליא מהמאה ה -16 אופייני לסגנון הביזנטי והפוסט ביזנטי שנשמר בכנסיות העיר, ממש עד לפורטיקו המקושת סביב החצר הפנימית. גם בימי הביניים בתי המגורים היו פונקציונליים, לכן חפשו את המחסנים ומכבש הזיתים או הענבים מאחור.
כתובת: Adrianou 96, Athina 105 56

טיפ של מקומיים למבקרים בפלאקה שבאתונה

שכונת הפלאקה אמנם יפה בכל שעות היום, אך בשעות השקיעה וברדת החשיכה יש לה קסם אחר לגמרי, כשיושבים לארוחת ערב באחת הטברנות שיש באתונה המשקיפים על האקרופוליס המואר מעליכם.

הפלאקה שבאתונה -חוויה של פעם בחיים

הפלאקה שבאתונה היא אחת המקומות המלאים ביותר בשמחה וביופי מרשים באתונה, תוכלו למצוא כאן מגוון רחב של מסעדות, טברנות , חנויות מזכרות, וחוויות שופינג בלתי נשכחות, הפלאקה הנמצאת מול האקרופוליס נמצאת במרחק לא גדול מגן החיות ואטרקציות נוספות ומטורפות שחייבים לבקר בהם! תוכלו גם להזמין חדרים במלונות ליד הפלאקה בשביל לקום כל בוקר ולהתבונן על הנוף היפה של אתונה, העיר הגדולה!

אטרקציות נוספות

חשוב לדעת!

שם האטרקציה באנגלית: Plaka
כתובת מלאה: Plaka, Athens, Greece
טלפון האטרקציה: -
שעות הפעילות: פתוח 24 שעות ביממה

מיקום האטרקציה

ביקורת על המסעדה מתוך Trip Advisor
אין מצב שאתם טסים לבד ליוון נכון? שתפו שתפו שתפו...
Facebook
WhatsApp
Email

אטרקציות נוספות

שלח הודעה
מעוניינים להזמין סיור באתונה? שלחו הודעה נשמח לעזור לכם