האגורה העתיקה

האגורה העתיקה היא אחד מהאתרים החשובים באתונה

האגורה העתיקה, אחד האתרים החשובים ביותר באתונה ובהיסטוריה היוונית בכלל. היא ממוקמת בצפון מערב האקרופוליס, בין השכונות תיסיון ומונסטיראקי.האגורה היא אזור ענק עם חורבות עתיקות והיסטוריה רבה. האגורה העתיקה הייתה מרכז אתונה בימי קדם, והמקום בו התקיימו מפגשים ומשפטים פוליטיים.

ההיסטוריה מאחורי האגורה העתיקה באתונה

בראשיתה של האגורה העתיקה, נבנו בה בתים פרטיים, עד שאורגנה מחדש על ידי העריץ פאיסטרסטוס במאה השישית לפני הספירה. למרות שהעריץ פאיסטרסטוס בנה את ביתו בתוך האגורה, הוא הזיז את כל שאר הבתים באזור וסגר את הבארות, מה שהפך את האגורה למרכז הממשלה האתונאית. הוא גם יצר מערכת ניקוז, מזרקות ובנה מקדש לאלי האולימפיה. במאה שלאחר מכן בנו האתונאים מבני ציבור ומקדשים להפייסטוס (אל הנפחות והאש), זאוס (מלך האלים) ואפולו ( אל השמש, האור, הנבואה, הרפואה, המוזיקה והשירה) ואף ונטעו עצים.
במאה החמישית לפני הספירה, בתקופת אתונה הקלאסית ובפסגת הדמוקרטיה האתונאית, נפגשו מועצת העיר (ווולי), נשיאי המועצה (פריטניס) והשופטים (הארכונים), באגורה העתיקה. גם בתי המשפט ודיונים לפורעי החוק התקיימו שם. בשנת 480 לפני הספירה הרסו הפרסים את רוב הבניינים באגורה במהלך המצור על אתונה, אך מאוחר יותר בנו אותם האתונאים מחדש. האגורה הפכה שוב לאזור מגורים בתקופה הרומית והביזנטית.
החפירות הראשונות באגורה העתיקה נערכו בין השנים 1859-1912 ארכיאולוגים יוונים וגרמנים. בשנת 1890, בזמן העבודות להקמת מסילת הרכבת בין אתונה לפיראוס, הארכיאולוגים חשפו חלק גדול מהאגורה. בשנת 1931, בית הספר האמריקאי ללימודים קלאסיים החל שוב בחפירות עד 1941. ומשנת 1945 ועד היום עדיין נמשכות עבודות החפירה באגורה.
כדי לחפור בשטח העצום של האגורה, כ -400 בתי מגורים מודרניים שהשתרעו על שטח של 12 דונם נעתקו ממקומם.

המונומנטים החשובים ביותר באגורה העתיקה באתונה


מקדש הפיסטוס (460 – 415 לפני הספירה)

בין כל המקדשים באגורה העתיקה והשינויים הרבים שעברו עליה מאז בנייתה ועד היום, מקדש הפיסטוס הוא אחד המקדשים השמורים ביותר באתונה וביוון בכלל וגם העתיק ביותר מבניהם. הוא נבנה לכבוד הפייסטוס, הפטרון של עובדי המתכת ואתנה ארגן, פטרונית הקדרות והאמנות. מקדש הפיסטוס נבנה בערך באותה התקופה בה נבנה הפרתנון.
מקדש הפיסטוס הוסב לכנסייה בסביבות המאה השביעית. במאה ה -19 שימשה הכנסייה כמקום קבורה לפרוטסטנטים ולרבים מהפילנים (תנועה אינטלקטואלית, תרבותית ואמנותית אשר שגשגה במערב אירופה במחצית השנייה של המאה ה-18 והמחצית הראשונה של המאה ה-19. האירופאים שמתו במלחמת העצמאות היוונית בשנת 1821. הבניין נותר בשימוש עד 1834, והיה מקום קבלת הפנים הרשמית של המלך אוטו, המלך הראשון של המדינה היוונית המודרנית. מאז ועד שנות השלושים, הוא שימש כמוזיאון.


הסטואה של אטאלוס (159 – 138 לפני הספירה)

הסטואה של אטאלוס הייתה המקום הכי טרנדי בתקופה זו בהיסטוריה לאתונאים. זו הייתה נקודת המפגש שלהם, שם הם טיילו, קנו ועשו עסקים.
זו הייתה גרסה הלניסטית של קניון, עם 42 חללי חנויות שהתפרסו על שתי מפלסים שונים.
הסטואה נהרסה בשנת 267 לספירה על ידי החרולים הפולשים. והוא שוחזר בין השנים 1953 – 1956. במהלך החפירות האכיאולוגיות נמצאו למעלה מ -160,000 פריטים המתוארכים לתקופה הניאוליתית (תקופה פרהיסטורית אשר נחשבת לחלקה האחרון של תקופת האבן) עד המאה ה -19.
בימים אלו ישנו מוזיאון במפלס התחתון, המציג שרידים והריסות שנמצאו באגורה מהתקופה ההלניסטית, כולל פדלים פיסוליים מהאפריז מעל מקדש הפיסטוס.
בקומה העליונה של הסטואה מוצגת תערוכת קבע של פסלים מהאגורה העתיקה, המייצגת אמנות אתונאית מהתקופה הקלאסית, ההלניסטית והרומית המאוחרת.

כנסיית השליחים הביזנטיים

כנסיית השליחים הביזנטיים נבנתה במאה ה -11 ושונתה שוב ושוב לאורך מאות שנים, עד ששוחזרה לצורתה המקורית בין השנים 1954 – 1956. הכנסייה היא המבנה היחיד באגורה העתיקה מלבד מקדש הפיסטוס, ששרד בשלמותו מאז שנבנו יסודותיו.
ארבעה שלבי בנייה מוכרים עברו שחזורים לאורך השנים. ציורי הקיר בנרטקס נלקחו מהכנסייה השכנה סנט ספירידון ואחרים נמצאו מתחת לטיח מודרני.

איך מגיעים לאגורה העתיקה באתונה

ההליכה לאגורה היא פשוטה וקלה מאוד מכיכר מונסטיראקי (MONASTIRAKI), משום שמדובר בפחות מחמש דקות הליכה מתחנת המטרו של המקום.
גם מתחנת טיסאו (THISEIO) יקחו לכם חמש דקות הליכה כדי להגיע לאגורה העתיקה, רק תבחרו מאיפה יותר נוח לכם להגיע.

כתובת: Adrianou 24, Athina 105 55

שעות וימי הפעילות של האגורה העתיקה באתונה

האגורה העתיקה פועלת כל יום בחודשי הקיץ (1 לאפריל עד 30 בספטמבר) בין השעות 20:00 – 08:00 בכל ימות השבוע.
בחודשי החורף (1 באוקטובר עד 31 במרץ) שעות הפעילות הן שונות והמקום פתוח כל יום בין השעות 16:00 – 08:30

מחיר הכרטיס הוא 8 יורו, כניסה לילדים עד גיל 5 בחינם (במידה אם אתם מטיילים באתונה עם כל המפשחה)

אטרקציות נוספות

חשוב לדעת!

שם האטרקציה באנגלית: Ancient Agora
כתובת מלאה: Adrianou 24, Athina 105 55, Greece
טלפון האטרקציה: +30 21 0321 0185
שעות הפעילות: מ08:00 עד 17:00

מיקום האטרקציה

ביקורת על המסעדה מתוך Trip Advisor
אין מצב שאתם טסים לבד ליוון נכון? שתפו שתפו שתפו...
Facebook
WhatsApp
Email

אטרקציות נוספות

שלח הודעה
מעוניינים להזמין סיור באתונה? שלחו הודעה נשמח לעזור לכם